Pereteraapia Tallinnas
Mis on pereteraapia?
Pereteraapia alguseks loetaks 20. sajandi esimest poolt. Sel ajal avati erinevates Euroopa riikides abielu- ja perenõustamiskeskuseid, aitamaks peredel oma probleemidega paremini toime tulla. Ameerika Ühendriikides hakkasid teadlased sel ajal aga uurima psüühikahäiretega inimeste perekondi, et mõista, milline on haiguse ja peresüsteemis toimuva omavaheline seos.
Tänapäevaks on pereteraapiast kujundatud teaduslikult tõenduspõhine teraapialiik, millel on küll palju erinevaid harusid, aga peamine ühendav joon on siiski see, et pereteraapia keskendub inimsuhetele, suhete mõjule indiviidile ja on süsteemne
Süsteemsus tähendab, et pereteraapia kontekstis käesolevat probleemi uurides, on vaatluse all alati nii see, mis on olnud varem ehk pere ajalugu kui ka see, kes on selle süsteemi osad, ehk pereliikmed.
Perekond on pereteraapia käsitluses esmane inimest ümbritsev süsteem ja sellel on läbi suhete alati mõju inimese individuaalsele heaolule. Seega, selle süsteemi toimimine ja muutused selles, mõjutavad kõiki süsteemi osi ehk pereliikmeid. Pereteraapias tegeletaksegi peamiselt (aga mitte ainult) suhetega ja kaasatakse seetõttu võimalusel probleeme tekitava suhte kõik osapooled.
Millal on aeg pöörduda pereterapeudi vastuvõtule?
- Psüühilised probleemid, mis on selgelt seotud suhetega või on ajas püsivad, hoolimata individuaalsest teraapiast
- Psühhosomaatilised probleemid ehk füüsilised kaebused, millele pole leitud kehalisi põhjuseid
- Laste ja teismeliste psüühilised- ja käitumisprobleemid, kooliprobleemid
- Vanema ja lapsevaheliste suhete probleemid
- Seksuaalsusega seotud probleemid
- Paarisuhteprobleemid
- Lahutusega seotud teemad (kohanemine, laste uus elukorraldus, kärgpere loomine jne.)
- Perekonna elutsükkel ja arengukriisid (uute pereliikmete lisandumine, täiskasvanud laste kodust lahkumine, pereliikmete surm, lein)