Minust

Marin Närska

psühholoog ja pereterapeut

Minu esimeseks hariduseks oli Tartu Ülikoolis omandatud majandusarvestuse ja –analüüsi magistrikraad. Samal erialal töötasin ma pikki aastaid, kuni hinge puges rahutus ja soov leida midagi, mis mind rohkem kõnetaks ja päriselt huvitaks. See rahutus juhatas mind psühholoogia erialani Tallinna Ülikoolis, kus omandasin bakalaureuse- ja magistrikraadi.

Juba ülikoolis sain aru, et vaid psühholoogia-haridusest inimeste aitamiseks ei piisa, on vaja ka teraapiakoolitust.

Esimese hooga jõudsin KKT (kognitiiv käitumisteraapia) sissejuhatava koolituseni ja selles raamistikus sai alguse ka minu töö psühholoogina. Kuniks sain aru, et tegemist on küll väga hästi toimiva teraapiasuunaga, aga ometi on inimesi, kelle abistamisel jääb justkui midagi ikka puudu ning oodatud muutusi ei toimu.

Kui nägin Kiira Järve Pereteraapiakooli sissejuhatava koolituse kuulutust, siis tekkis lootus, et äkki ongi just see puuduolev osa minu teadmistes – peresüsteem. 2019. aastal alustasin sissejuhatava koolitusega ja kohe jätkasin ma ka põhiväljaõppes, mis lõppes 2022. aastal. Kaks aastat väldanud supervisioon lõppes 2024. aasta jaanuaris, misjärel asusin ma tegutsema pereterapeudina. 

Tunnen, et süsteemne pereteraapia on raamistik, milles soovin oma kliente abistada. Lisaks hoiab see ka mind ennast pidevas arengus, sest pereterapeudiks kasvamine käib suures osas läbi enesearengu ning -täiendamise. Pereterapeudi töös rõõmustavad mind eriti need hetked, kui kliendid jõuavad teraapia käigus uute taipamisteni ja tahavad teha muutusi oma suhetes ning tänu nendele muutustele tunnevad oma elus suuremat rahulolu ja rõõmu.

Teraapia protsess on minu jaoks justkui teekond, mille jooksul terapeut on perele (või vahel ka üksikisikule) toetav, mõistev ja abistav kaasteeline, mitte aga kõiketeadev matkajuht, kes teed juhatab. Olen oma klientidelt saanud tagasisideks, et terapeudina olen ühelt poolt toetav, soe ja turvaline aga ka vajalikul määral vastanduv ning sekkuv. Püüan oma klientidel aidata saavutada soovitud muutusi, olla toeks muutustega kohanemisel, aga samas ka anda neile soovitusi, kuidas oodatud tulemuseni üldse jõuda. 

"Teraapia protsess on justkui teekond, mille jooksul terapeut on perele toetav, mõistev ja abistav kaasteeline, mitte aga kõiketeadev matkajuht, kes teed juhatab."

Oma kliente aitab mul paremini mõista ja toetada ka isiklik elukogemus – minu päritolupereks on minu, nüüd juba rohkem kui 50 aastat abielus olnud, vanemad ja kaks aastat vanem õde, kes oli mulle läbi lapsepõlve suur eeskuju ja parim sõber. 

Mina olen üle 20 aasta olnud õnnelikus abielus ja meil on kaks suurepärast täiskasvanud last. Eriti suur rõõm ja uhkus on täna olla juba ka vanaema väikesele tüdrukutirtsule, kes mulle jälle elus uut rolli õpetab.

Läbitud koolitused ja töökogemus

Kirjuta mulle oma murest!

Scroll to Top